4 sposoby jak zmierzyć rozmiar pierścionka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka: narzędzia jubilerskie do pomiaru palca

Jak zmierzyć swój rozmiar palca?

„Nie wiem, jaki mam rozmiar pierścionka” to zdanie, które piszecie do mnie najczęściej, kiedy tylko pojawia się nowa kolekcja. :)
Dobór odpowiedniego rozmiaru jest istotny dla Waszego komfortu noszenia biżuterii na co dzień. Palce mogą trochę zmieniać swój rozmiar w zależności od pogody, stopnia nawodnienia organizmu czy pory dnia, np. puchnąć po pracy lub kurczyć się na mrozie. Pierścionek nie powinien być zbyt luźny, żeby nie spadł w trakcie mycia rąk czy chociażby machania dłonią, ani zbyt ciasny, by dało się go ściągnąć, gdy palce trochę spuchną na koniec dnia.
Jeśli, tak jak ja, masz szersze kostki niż podstawę palca, pamiętaj, żeby mierzyć palec właśnie w tym miejscu. Pierścionek powinien przechodzić przez kostkę z lekkim oporem.

Sposób nr 1: salon jubilerski

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka: mierzenie palca za pomocą obrączek miarowych u jubilera

Najprostszym i najbardziej niezawodnym sposobem, żeby poznać swój rozmiar pierścionka, będzie wybranie się do salonu jubilerskiego i poproszenie obsługi o zmierzenie palca. Można to zrobić przy okazji wizyty w galerii handlowej, dzięki czemu cała akcja nie zajmie więcej niż kilka minut. Sklepy jubilerskie wyposażone są w różnej szerokości obrączki miarowe, które dadzą najbardziej miarodajne pomiary. Usługa jest bezpłatna i nie zobowiązuje od razu do zakupu pierścionka. Wynik pomiaru warto zapisać sobie w notesie lub telefonie.
Pamiętaj, że przy zakupie pierścionka z szeroką obrączką warto wybrać odrobinę większy rozmiar niż przy delikatnych wąskich obrączkach.

Sposób nr 2: pierścionek i suwmiarka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka: mierzenie średnicy pierścionka suwmiarką

Jeśli nie możesz wybrać się do sklepu jubilerskiego, żeby sprawdzić rozmiar pierścionka, ale masz już pierścionek, który na Ciebie pasuje, to z pomocą przyjdzie suwmiarka. W tym wypadku należy zmierzyć średnicę wewnętrzną pierścionka. Najlepiej w co najmniej dwóch-trzech miejscach, ze względu na to, że stary pierścionek mógł się odkształcić w trakcie noszenia. Z otrzymanych pomiarów trzeba wyciągnąć średnią (pomiary dodajemy do siebie i dzielimy przez ich ilość), a wynik możesz sprawdzić w tabeli rozmiarów na końcu tego wpisu lub przesłać do mnie z adnotacją, że jest to średnica wewnętrzna pierścionka.
Jeśli nie posiadasz suwmiarki, możesz posłużyć się zwyczajną linijką. Sugeruję wykonać wtedy więcej pomiarów, żeby wynik był bardziej precyzyjny -rozmiary zmieniają się co ok. 0,3mm średnicy!

Jeśli czytają to panowie planujący oświadczyny, to uczulam, żeby upewnić się, że mierzony pierścionek rzeczywiście pasuje na palec serdeczny wybranki. Zdarzyło mi się już powiększać pierścionek zaręczynowy o kilka rozmiarów, gdy miara została zdjęta z obrączki, której przyszła narzeczona nie nosiła od podstawówki ;)
Nie polecam również mierzenia suwmiarką bezpośrednio palca. Ciało może uginać się pod miarką i uzyskany w ten sposób rozmiar nie będzie zbyt precyzyjny.

Sposób nr 3: na pasek papieru

jak zmierzyć rozmiar pierścionka: domowy sposób na pasek papieru

To sposób, z którego możesz skorzystać w domu w każdej chwili, bo nie wymaga żadnych dodatkowych sprzętów oprócz kawałka kartki i linijki. W wielu miejscach w internecie przeczytasz, że aby określić rozmiar pierścionka, do pomiaru palca najlepiej użyć nitki, ale ja nie polecam tego sposobu. Moim zdaniem nitka jest zbyt cienka, wbija się w skórę, a co za tym idzie łatwo o pomyłkę i zafałszowanie wyniku pomiarów. Dużo lepiej do tego celu sprawdzi się pasek papieru. Ja w tej metodzie korzystam z karteczek typu post-it. Ucinam pasek szerokości ok. 0,5cm tak, żeby jeden z jego końców miał na sobie klej -dzięki temu łatwiej będzie nad nim zapanować.

jak zmierzyć rozmiar pierścionka: sposób na pasek papieru
jak zmierzyć rozmiar pierścionka: sposób na pasek papieru

Pasek papieru owijamy wokół mierzonego palca. Ja robię to wokół kostki, bo w tym miejscu mój palec jest najszerszy, ale jeśli masz inną budowę, to możesz zmierzyć też podstawę palca. Ważne żeby papier bardzo dokładnie przylegał do palca w jego najszerszym miejscu.
Ołówkiem zaznaczamy miejsce, w którym papier całkowicie owinął palec i mierzymy zaznaczoną długość linijką. Otrzymany wynik to obwód wewnętrzny pierścionka. Swój jubilerski rozmiar pierścionka poznasz sprawdzając wynik w odpowiednim wierszu tabeli.

Sposób nr 4: miarka jubilerska multisizer

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka: miarka jubilerska multisizer

W sklepach internetowych, np. tutaj na portalu Allegro za około 10zł kupicie sprytną małą miarkę o nazwie „multisizer”. Wyglądem przypomina opaskę zaciskową (tzw. trytytkę ;)) z okienkiem, w którym wyświetla się liczba. Ten numer to nic innego jak obwód Twojego palca. Multisizer należy założyć na palec i zacisnąć tak, aby dobrze przylegał do ciała, ale przechodził przez kostkę. Żeby poznać swój rozmiar pierścionka, wynik pomiaru trzeba jeszcze porównać w tabeli (np. wynik 53 z multisizera, to obwód palca równy 53mm, czyli rozmiar europejski 13).

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka: miarka jubilerska multisizer

Mam nadzieję, że te sposoby mierzenia palców pomogą Ci dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka. A jeśli nadal masz wątpliwości, mocno puchną Ci palce albo po prostu chcesz nosić pierścionek na różnych palcach, to możesz wybrać taki z regulowaną obrączką. :)

Sprawdź swój rozmiar pierścionka w tabeli poniżej:

Jak zmierzyć rozmiar palca? tabela rozmiarów pierścionków

Wszystkie dostępne pierścionki znajdziesz tutaj: KLIK!

Shopping Cart
Scroll to Top